POTRZEBA CZYNNEGO PROWADZENIA EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW

Słowa kluczowe: kataster nieruchomości, system katastralny, dane ewidencyjne, jakość danych, gospodarowanie nieruchomościami

Streszczenie:

Ewidencja gruntów i budynków (EGiB) nazywana też przez ustawodawcę katastrem nieruchomości powinna funkcjonować w zgodzie z aktualnymi przepisami prawa spełniając jednocześnie społeczne oczekiwania i zapewniając powszechny dostęp do danych ewidencyjnych przez użytkowników, którzy z nich korzystają. Niewątpliwy wpływ na wiarygodność i użyteczność danych znajdujących się w tym państwowym rejestrze ma sposób jego prowadzenia, który co do zasady może być czynny bądź bierny. W przypadku czynnego prowadzenia EGiB i jego nieustannej aktualizacji informacje w nim zawarte będą miały wysoką wartość użytkową. Bierne prowadzenie EGiB powoduje z kolei nieodwracalną nieaktualność danych ewidencyjnych i brak ich wiarygodności. Głównym celem artykułu jest ocena jakości danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków oraz wskazanie, iż czynne prowadzenie tego rejestru odgrywa niezmiernie ważną rolę z punktu widzenia późniejszego użytkownika i odbiorcy danych ewidencyjnych. Na potrzeby analiz zaprezentowano dane z obszaru gminy Michałowice, woj. małopolskie. W pracy zaproponowano i przedstawiono także sposób, który może poprawić aktualność tego publicznego rejestru.

Cytowanie:

Noszczyk T., Hernik J. 2017, vol. 14. POTRZEBA CZYNNEGO PROWADZENIA EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich. Nr 2017, vol. 14/ I (2)