Określając podstawowe parametry ukształtowania cieku wodnego,
niezbędną czynnością jest wykonanie pomiarów położenia charakterystycznych punktów terenowych. Od jakości wykonania tych pomiarów i opracowania pozy-skanych danych uzależnione jest uzyskanie poprawnych wyników z pomiarów dy-namiki przepływu, na równie wysokim poziomie. Praca przedstawia sposób wy-konywania pomiarów geodezyjnych dla potrzeb pozyskania danych o stanach wody w rzece o charakterze podgórskim oraz o ukształtowania koryta rzeki.
Kompleksowe wykonanie zadania obejmuje prace pomiarowe w terenie, związane z założeniem wysoko-dokładnej stabilizowanej osnowy pomiarowej, pomiar szczegółowy wybranych punktów rzeźby terenu i poziomu lustra wody oraz wykonanie obliczeń i niezbędnych prac kameralnych. Dokładności wykonywanych pomiarów powinny spełniać wymogi określone w odpowiednich rozporządzeniach, normach i geodezyjnych instrukcjach technicznych.
Dane uzyskane z pomiarów mają zastosowanie na wstępnym etapie sporzą-dzania analizy dynamiki przepływu.
W pracy zaprezentowano technologię pozyskania danych terenowych stosowaną w pracach hydrologicznych, czyli: wybór miejsca pomiarów, metody dokładnego oznaczania profilu w przekroju rzeki oraz gęstość wykonywania po-miarów w przekrojach poprzecznych. Są to rzadziej spotykane zadania dla wyko-nawstwa geodezyjnego, które mogą mieć znaczenie w opracowaniu przez zespół pomiarowy własnej techniki realizacji zadań wysokich dokładności.
Al. Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków www.ar.krakow.pl/isig/wisig.htm mail:tomasz.salata@ur.krakow.pl tel: 12 662 4155