Zagospodarowanie polskiej wsi w infrastrukturę sportową

Słowa kluczowe: infrastruktura sportowa, aktywność fizyczna , obszary wiejskie

Streszczenie:

Rola aktywności fizycznej w życiu dzisiejszych społeczeństw stale wzrasta, dlatego też bardzo ważne jest zapewnienie niezbędnych warunków dla realizacji różnych form aktywności fizycznej, szczególnie na obszarach wiejskich.
Celem artykułu jest zidentyfikowanie, analiza i ocena wyposażenia polskich obszarów wiejskich w wybrane obiekty bazy sportowej w układzie regionalnym.
Zakres przestrzenny badań obejmuje obszary wiejskie. Dla celów poznaw-czych analizę przeprowadza się według województw, traktując każde z nich jako jednostkę badawczą.
Rozmieszczenie obiektów infrastruktury sportowej na obszarach wiejskich w poszczególnych województwach w Polsce nie jest równomierne. Największe za-gęszczenie odnotowano w województwie śląskim, a dalej w woj. podkarpackim i małopolskim. Najmniej obiektów sportowych jest natomiast w województwie pod-laskim.
Regularna aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych składników zdrowego stylu życia. Można wskazać wiele korzyści z tego płynących m.in.: zmniejszenie ryzyka otyłości, zapadalności na choroby serca, czy nowotwory.
W Polsce, zwłaszcza ludzie młodzi, okazują niewielkie zainteresowanie swoim zdrowiem i jego ochroną. Musimy więc wzmacniać postawy prozdrowotne, rozbudzając potrzeby rekreacyjne. Ważne jest inwestowanie lokalnych władz
w ciągły rozwój infrastruktury sportowej w celu propagowania aktywności rucho-wej w społeczeństwie zamieszkującym wiejskie obszary naszego kraju.

Cytowanie:

Chudy W. 2012, vol. 9. Zagospodarowanie polskiej wsi w infrastrukturę sportową. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich. Nr 2012, vol. 9/ 02 (1 (Mar 2012))