Analiza dokładności pomiarów działek rolniczych w aspekcie dopłat bezpośrednich

Słowa kluczowe: metody pomiaru powierzchni, GPS, wektoryzacja, ortofotomapa

Streszczenie:

Zgodnie z ustawą o krajowym systemie ewidencji producentów z roku 2003 system płatności obszarowych składa się z dwóch elementów: Jednolitej Płatności Obszarowej oraz Uzupełniających Płatności Obszarowych.
Płatności bezpośrednie przysługują posiadaczom gospodarstw rolnych,
a także osobom, które władają gruntami rolnymi z innych tytułów, np. dzierżawa, użytkowanie i użyczenie. Osobą uprawnioną do uzyskania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych jest beneficjent, który: uzyskał wpis do ewidencji producentów (ma numer identyfikacyjny nadany przez ARiMR), posiada gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, utrzymuje gospodarstwo rolne w dobrej kulturze rolnej, określił wielkość działek rolnych, na których prowadzi działalność rolniczą, złoży „wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych" w wyznaczonym terminie [www.arimr.gov.pl].
Pomiar wielkości działek rolnych jest jednym z kryteriów przyznawania funduszy pomocowych, a zarazem najbardziej uciążliwy dla rolnika. W każdym roku wraz ze zmianą płodozmianu zmieniają się granice działek oraz ich identyfikacja na ortofotomapie. Obliczanie powierzchni upraw jest bardzo ważne w sprawozdawczości działalności rolniczej. Na podstawie wielkości powierzchni upraw jednolitych roślin można ubiegać się o dotacje oraz subwencje. Dokładna
i skuteczna metoda wyznaczania powierzchni działek rolnych powoduję lepszą sprawozdawczość oraz zachęca rolnika o ubieganie się o subwencje z UE do pro-dukcji rolnej. W polskim rolnictwie obowiązuję przekonanie, iż najlepsza i naj-szybsza metoda pomiaru powierzchni dokonywana jest przy użyciu ręcznego od-biornika GPS. Brak dostępności i obsługa tych urządzeń, sprawia, że rolnik nie może sam wykonać pomiaru i zleca jego wykonanie zewnętrznym instytucją.
Alternatywą może być stosowanie informatyzacji i komputeryzacji wykorzystywanej w gospodarstwach rolnych do wyznaczania wielkości I zasięgu upraw dotowanych.

 

 

Cytowanie:

Sikora J. 2010, vol. 7. Analiza dokładności pomiarów działek rolniczych w aspekcie dopłat bezpośrednich. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich. Nr 2010, vol. 7/ 14