Rozwój społeczno-gospodarczy jest najszerszym pojęciem obejmującym ogólnie tendencję rozwojową danego kraju, regionu czy jednostki terytorialnej.
W pracy podjęto próbę obliczenia przy wykorzystaniu tzw. metody unitaryzacji ze-rowanej poziomu rozwoju gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w województwie małopolskim. Wybrano 10 jednorodnych dla wszystkich gmin cech diagnostycznych charakteryzujących gospodarkę i miejscową społeczność.
Jak dowodzą wyniki obliczeń, dysproporcje rozwoju społeczno-gospodar-czego w województwie małopolskim są dość znaczące, szczególnie w zakresie rozwoju gospodarczego. Potwierdza się dość znana opinia o słabiej rozwiniętej wschodniej części województwa i silniejszej gospodarczo zachodniej części. Rozwój społeczny jest bardziej terytorialnie zróżnicowany, jednak skala tego zróżnicowania jest znacznie niższa. W podsumowaniu nawiązano do badań innych autorów, dowodzących o procesach polaryzacji przestrzennej, tj. rosnących różnicach rozwojowych pomiędzy obszarami bogatymi lub bogacącymi się i obszarami bied-nymi. Obszary bogate rozwijają się dzięki wykorzystaniu swojego potencjału
i koniunktury gospodarczej, natomiast obszary biedy (zwane również „obszarami problemowymi") z różnych przyczyn pozostają w zastoju.
ul. Balicka 116 B, 30-149 Kraków http://www.wipie.ur.krakow.pl/