Wybrane metody oznaczania składu morfologicznego odpadów komunalnych w Polsce i wybranych krajach UE

Słowa kluczowe: odpady komunalne, skład morfologiczny odpadów, SWA Tool, MODECOM

Streszczenie:

Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych,
a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzących od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Ilość generowanych odpadów komunalnych zależna jest od wielu czynników, z których do najważniejszych należą: standard życia, liczba ludności oraz wielkość i intensywność konsumpcji wyrobów. Rodzaj i skład wytwarzanych odpadów jest uzależniony od gęstości zaludnienia, rodzaju zabudowy, obecności obiektów użyteczności publicznej, nasycenia terenu obiektami usługowymi, intensywności rozwoju prze-mysłu oraz wyposażenia technicznego i sanitarnego budynków (szczególnie sposób ogrzewania).
Podejmowanie decyzji dotyczących wyboru metod przetwarzania odpadów, projektowanie instalacji, ocena ich wydajności, bilansowanie procesów sortowania oraz prognozowanie jakości produktów z odpadów wymaga szczegółowego rozpo-znania składu i właściwości generowanych odpadów. Na podstawie prowadzonych badań ilościowych i jakościowych można planować rozwiązania szczegółowe (jednostkowe), a także systemowe.
Celem pracy jest przedstawienie metodyki badań jakościowych odpadów komunalnych w różnych miastach i norm stosowanych w Polsce oraz krajach UE. W artykule przedstawiono ogólne schematy postępowania z odpadami w fazie przygotowania próby oraz oceny jakościowej odpadów.

Na prośbę Atorów artykułu redakcja czasopisma naniosła sugerowane poprawki

 

Cytowanie:

Malinowski M., Woźniak A. 2010, vol. 7. Wybrane metody oznaczania składu morfologicznego odpadów komunalnych w Polsce i wybranych krajach UE. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich. Nr 2010, vol. 7/ 13