Skuteczność oczyszczania ścieków z małych ubojni i przetwórni owo-cowo-warzywnych w systemach hydrofitowych

Słowa kluczowe: ubojnia, przetwórnia owocowo-warzywna, ścieki, złoże hydrofitowe, substancja organiczna, azot, denitryfikacja

Streszczenie:

Badania nad oczyszczaniem ścieków z małej ubojni trzody chlewnej prowadzono na piaszczystym złożu hydrofitowym z przepływem pionowym oraz na żwirowym złożu z przepływem poziomym. Złoża pracowały w układzie szeregowym. Średnia wartość ChZT ścieków osiągnęła 3000 gO2∙m-3, a azotu ogólnego około 400 gN∙m-3. Dla zintensyfikowania procesów denitryfikacyjnych, stosowano recyrkulację części odpływu z pierwszego złoża z przepływem pionowym do osadnika gnilnego. Skuteczność usuwania azotu ogólnego w całej oczyszczalni rosła wraz ze wzrostem stopnia recyrkulacji i wyniosła dla 100, 150 i 200% odpowiednio 85,7; 91,9 i 96,6%. W ściekach z małej przetwórni owocowo-warzywnej, głównym zanieczyszczeniem była substancja organiczna (ChZT do 10000 gO2∙m-3). Jej usuwanie w złożach hydrofitowych z przepływem pionowym zależało od jakości złoża i jego obciążenia ściekami. Złoże zbudowane głównie z warstw żwiru o różnej granulacji i będące w fazie wpracowywania, nie osiągało wystarczającej skuteczności już przy obciążaniu go ładunkiem ChZT na poziomie około 30 gO2∙m-2∙d-1. Złoże zbudowane głównie z warstw piasku o różnej granulacji, osiągało w fazie pełnego wpracowania wysoką skuteczność, przy obciążaniu go ładunkami ChZT do około 90 gO2m-2d-1.

Cytowanie:

Soroko M. 2006, vol. 3. Skuteczność oczyszczania ścieków z małych ubojni i przetwórni owo-cowo-warzywnych w systemach hydrofitowych. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich. Nr 2006, vol. 3/ 3 (1)